Lietuvių skalikas

Daugiau kaip 200 ratuotų svečių aplankė lietuvių skalikus

„Nuoširdžiai dirbant su šunimis paprastai net nesitikima kažkokio ypatingo požiūrio ar dėmesio, juk geriausia dirbti savo darbą tyliai. Tačiau birželio 4-ąją viskas vyko gana garsiai... Bet apie viską iš pradžių. Šie metai yra paskelbti gyvūnų gerovės metais ir jau vyko nemažai tam skirtų renginių. Apskritai reikėtų pastebėti, kad Lietuvoje yra ne tik nacionalinė šunų veislė, bet ir kiaulių, avių, ožkų, arklių, balandžių, galvijų, žąsų veislės. Visų šių veislių išsaugojimas yra labai svarbus darbas ir viena iš to darbo dalių yra visuomenės švietimas. Taip jau atsitiko, kad prieš kelis mėnesius į mus kreipėsi mototurizmo ralio organizatoriai, kurie nusprendė prijungti gyvūnų gerovės temą prie savo šių metų renginio. Mus jiems rekomendavo Lietuvos kinologų draugija.

Susitikome su organizatoriais ir net klaikus oras nesutrukdė pasikalbėti, aptarti mūsų galimybę dalyvauti, organizatoriai papasakojo renginio idėją: motociklų entuziastai gauna užduočių knygutę ir krūvą taškų, į kuriuos gali užsukti per tam tikrą laiką, gauti įrodymus, kad buvo atvykę, o pačiame taške turi įgyti tam tikrų žinių. Mūsų atveju tai buvo žinios apie lietuvių skalikus, o įrodymas – nuotrauka su mūsų skalikais. Nesitikėjome tokio žmonių antplūdžio. Manėme, kad atvažiuos kelios komandos, mes su jomis pasišnekėsime, pateiksime užduotį (buvo kelios nuotraukos, vienoje iš jų buvo lietuvių skalikas ir jį reikėjo atpažinti), ir viskas. 10 valanda ryto, pirmas šiltesnis savaitgalis, Neries regioninio parko lankytojų centras. Mes išsidėliojome visokiausius daiktus – stendą su istorija, lankstinukus apie lietuvių skalikus, dovanėles atvykstantiems. Mūsų punkto veikla turėjo prasidėti 10:15. Laukiam. 10:40 niekas dar neatvyko. Prasideda dvejonės, o gal niekas neatvažiuos, gal skalikai nelabai kam ir beįdomūs. Bet kurgi... Po penkių minučių atvažiavo pirmoji komanda. Dar nebaigėme su ja kalbėtis, atvažiuoja dar dvi, o tada dar trys ir toks jausmas, kad kas būtų skruzdėlyną sujudinęs. Iš visų pusių tik ir girdėjosi motociklų burzgimas, žmonių balsai. O skalikai tik sunerimę stebėjo, kaip žmonių vis daugėja ir daugėja. Mažoji Ciri palūžo pirma ir nuėjo miegoti į saugią vietą. Naida, kaip ir privalo dešimties metų patyrusi veteranė, į žmones dėmesio beveik nekreipė, fotografavosi su visais. Apuolė labai mėgsta žmones, bet per vidurį renginio jos akyse jau matėsi šioks toks pasimetimas, noras eiti į tylesnę vietą, nes pabodo būti iš visų pusių apstotai žmonių, kurie nori ir paglostyti, ir pašnekinti, ir nusifotografuoti, ir geranoriškai uodus pavaikyti. Viskam pasibaigus patys paskaičiavome, kad pasikalbėjome ir pristatėme skalikus kokiems 150 motociklų mėgėjų, bet organizatoriai patikslino, kad turėjo būti apie 240. Mes labai dėkingi tiek LKD, tiek Neries regioninio parko administracijai, tiek mototurizmo ralio organizatoriams už šią patirtį. O žmonės labai džiaugėsi, kad gali susipažinti su gyvais Lietuvos istorijos palikimais“, savo socialinėje paskyroje parašė veislyno „Medeinos šuo“ savininkai Anželika ir Marius Smetonos. 

O visą šį reikalą tikrąja šio žodžio prasme „užkūrė“ kelionių aistruoliai, mototourism-rally žmonės, nuo 2011 metų organizuojantys intelektualias keliones.

„Intelektuali kelionė prasideda ne tada, kai užkuriame variklį, o tada, kai atverčiame knygą dominančia tema, kai kyla klausimų ir suprantame, jog kelionė yra vienintelis būdas gauti trokštamus atsakymus. Tokia kelionė būtinai atsiperka patirtomis emocijomis ir tikru pažinimu“, sako šių meto ralio organizatoriai. Birželio 4-osios rytą šimtai motociklininkų startavo nuo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos prieigų, o finišavo Kaune, pakeliui aplankydami istorines vietas, kultūros ir paveldo objektus.

Vienas punktų, pažymėtas ir aprašytas specialiai šiam raliui išleistoje knygelėje, buvo MTS2022punktas. Gyvūnų gerovės metų proga Lietuvos pažinimo ralio dalyviai buvo kviečiami apsilankyti Vilniaus pakraštyje įsikūrusiame žirgyne, kur globojami priglausti žirgai; moderniame šunų viešbutyje, o Neries regioniniame parke susitikti su Medeinos šunimis – lietuvių skalikais.

Post scriptum: apie lietuvių skalikus yra išleista solidi knyga, besidomintieji dar gali ją įsigyti.

A. ir M. Smetonų ir mototourism-rally.lt nuotraukos

X