Naujienos

Šunys stebino ganymo potencialu ir natūraliomis ganymo savybėmis

Pirmą balandžio savaitgalį Birštono apylinkėse vyko Natūralaus šunų ganymo instinktų testas ir egzaminas. Šį testą pagal Tarptautinės kinologų federacijos patvirtintus standartus pirmą kartą organizavo Alytaus šunų mylėtojų klubas „Bosko“.

Dalyvauti balandžio 5 d. vykusiame teste buvo registruoti 22 dalyviai, atvyko 20. Natūralaus ganymo instinktų testą išlaikė 13 šunų. Į balandžio 6 d. vykusį testą užsiregistravo 17 dalyvių, iš jų net 16 šunų testą išlaikė.

Sertifikuota šunų ganymo instinktų teisėja Audronė Naruševičė džiaugėsi ne tik puikiais testo rezultatais, bet ir šunų veislių įvairove. Dalyvavo belgų aviganiai (lakenua, griūnendalis, terviurenas, malinua), borderkoliai, šelčiai, trumpaplaukiai ir ilgaplaukiai koliai, australų piemenų šunys, boseronai, ispanų vandens šuo, olandų šiurkščiaplaukis aviganis.

„Kadangi atvyko dalyvių iš Estijos, Latvijos ir Lenkijos, manau, šį mūsų organizuotą testą galima vadinti tarptautiniu renginiu. Tačiau už viską svarbiau, kad šunys visus nustebino savo ganymo potencialu bei natūraliomis ganymo savybėmis!“, – paklausta apie vis populiarėjančią kinologijos sritį, atsakė profesionali avių ganymo trenerė ir teisėja, šunų veisėja, ūkininkė, gyvūnų ir gamtos mylėtoja. Ji pabrėžė, kad Latvijoje ir Estijoje natūralaus ganymo instinktų testai ir ganymo egzaminai kol kas nevyksta. Baltijos šalyse šiuo metu tik ji turi tokią teisėjo kvalifikaciją.

„Po šio renginio vienos šalies ar šalių atskirų lygių negalėčiau išskirti, kadangi kiekvienas šuo turi kitokį, savitą, ganymo instinktą, ir atskiroms veislėms jis atsiskleidžia skirtingai. Kiekvienai šunų veislei būdingas tam tikras ganymo stilius, – testo įspūdžiais dalijosi teisėja. – Mane labai nustebino rečiau sutinkamų šunų veislių, tokių kaip boseronai, olandų šiurkščiaplaukis aviganis, lakenua, ganymo instinktai. Testo metu buvo labai malonu stebėti, kaip gražiai, harmoningai atsiskleidžia vadinamųjų „parodinių linijų“ šunų natūralūs ganymo stiliai“.

Teisėja taip pat gyrė dalyvavusių trumpaplaukių kolių ir griunendalių norą ganyti avis, o juk šie šunys nėra plačiai paplitę ūkiuose.

Tarptautinės kinologų federacijos Natūralaus ganymo instinkto nustatymo testas (Natural Herding Aptitude Test, NHAT) – tai tarptautinis testas, nustatantis bendras visoms aviganių veislėms būdingas savybes: domėjimąsi banda, norą bendradarbiauti su vedliu, gebėjimą varyti bandą, kontroliuojant jos judėjimo kryptį; siekį ieškoti patogiausios vietos priešais vedlį, kad būtų išlaikoma bandos kontrolė. Ganymo instinktas – tai kompleksas ganyti skirtų savybių ir gebėjimų, kurių dėka šuo gali kontroliuoti gyvūnų (naminių) bandą. Tai – stereotipinis (šabloniškas), impulsyvus (instinktyvus) ir vis dar tikslingas aviganių elgesys, kuris nėra išmokstamas ar įgyjamas per patirtį. Nugalėtojo šiame teste nėra, kadangi dalyvis arba jį išlaiko, arba ne, rodydamas domėjimąsi avių banda.

Ganymo egzamino (Herding Working Test, HWT) metu teisėjas šunims paruošia trasą ir užduotis, kurias turi atlikti aviganis – išvaryti arba suginti avis į aptvarą, kontroliuoti bandą ganymosi zonoje arba įveikti tam tikrą atstumą ir kliūtis, gindamas bandą iš vienos vietos į kitą. Ganymo egzaminas nuo instinkto testo skiriasi tuo, kad aviganiai parodo ne tik ganymo instinktus, gebėjimą dirbti su vedliu, bet ir tiesiogiai atlieka aviganio funkciją.

„Džiaugiuosi, kad visi trys egzaminą laikę šunys, du koliai bei ispanų vandens šuo, jį išlaikė ir buvo įvertinti puikiai. Taigi, turime ir Lietuvoje aviganių, galinčių dirbti su avimis“, – sakė avių ganymo trenerė ir teisėja.

A. Naruševičė šalia viso kito dar randa laiko veisti borderkolius ir užsiimti švietėjiška veikla. „Avių ganymo edukacijos“ – tai jos ūkio pažintinė edukacinė programa, supažindinanti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius su  borderkoliais ir jų darbinėmis savybėmis. Edukacijų metu ji supažindina su šių šunų instinktais, darbinėmis savybėmis, jų nauda realiomis ūkio sąlygomis. Į edukacijas atvykę svečiai turi unikalią galimybę „tapti piemenimis“, išbandyti darbą su aviganiais.

Linos Matulevičienės ir organizatorių nuotr.

X