Naujienos

Kad per Heloviną gyvūnų gerovė neašarotų kamputyje...

Anglų kalbos žodį Halloween bandyta visaip „vartalioti“, siūlant Visų šventųjų išvakarėse spalio 31 dieną švęsti Vaiduoklių šventę. Dar siūlyta tą progą vadinti Šiurpnakčiu.

Iš pradžių atrodė, kad vaiduoklių eitynės mūsų krašte neprigis, bet laikai keičiasi ir jaunimas vis dažniau nori tą Šiurpnaktį išgyventi. Tačiau koks paradoksas: veterinarijos gydytojai sako, jog jiems ši šventė išties šiurpnaktis. Šiurpnaktis tikrąja šio žodžio prasme ji yra ir mūsų augintiniams.

Pavojingi produktai ir daiktai

Karoliukai, blizgučiai, juostelės, folijos įvyniojimai, visokie kostiumų papuošalai – helovino „grožybių“ šuo gali netyčia arba, vedamas smalsumo, paragauti ar net nuryti. Gerai, jeigu tai baigiasi laikinom virškinamojo trakto bėdom, o jeigu prireikia sudėtingos operacijos?

Šuniški helovino kostiumai varžo gyvūno judesius, trukdo gerai matyti aplinką ir aplinkinius. Šuo gali perkaisti. Svarbiausia, nepratusį prie aprangos šunį šie dalykai traumuoja emociškai, gąsdina ir kelia nereikalingą įtampą.

Tamsoje švytinčios grožybės šunims panašios į žaislus. Deja, šiuose gaminiuose gali būti toksiško skysčio, kurio netyčia nurijus, sudirginama ar net nudeginama jautri gleivinė. Gali prasidėti burnos ertmės skausmai, seilėtekis ir tuomet šuo nebegali normaliai lakti, maitintis. Per heloviną didesnė tikimybė, kad šuo paragaus šokolado, saldainių popieriukų, maisto atliekų, o tai irgi gresia virškinamojo trakto bei kt. negalavimais.  

Veterinarijos gydyklų tinklo „Dr. Vet“ veterinarijos gydytoja Viktorija Mingailė sako: „Kasmet prieš heloviną, kaip ir prieš kitas didžiąsias metų šventes, jaučiamas raminamųjų preparatų augintiniams, o ypač šunims, poreikio padidėjimas. Šūnų savininkai dažniau nei įprastomis dienomis kreipiasi ieškodami tokių preparatų, kuriuos neretai pradeda duoti savo augintiniams dar iki švenčių. Taip pat gyvūnų savininkai iš anksto pasirūpina priemonėmis nuo virškinamojo trakto sutrikimų. Visa tai tik įrodo, kad jie jau turi blogos patirties, susijusios su šventėmis, ir stengiasi užbėgti įvykiams uš akių. Tačiau kiekvienas atsakingas augintinio savininkas turėtų pirmiausia pagalvoti, kaip augintiniui išvengti tiek fiziologinio, tiek psichologinio diskomforto. Mes linkime pirmiausia atsižvelgti į gyvūno poreikius, o ne bandyti ištaisyti nemalonią situaciją medikamentais. Mes linkime saugių švenčių“.

Išskaptuoti moliūgai

Šį rudenį moliūgų derlius kaip niekada gausus. Gražu matyti moliūgų ir augalų kompozicijas, tačiau būkite atidūs, jeigu išskaptuoto moliūgo viduje deginama žvakė ar kokia nors kitokia švieselė. Šuns nasrus žvakės liepsna gali nudeginti. Jei naudojate baterijomis maitinamas mažytes lemputes, taip pat būkite atsargūs. Visus baterijomis maitinamus žaislus bei dekoracijas laikykite ten, kur jūsų augintiniai nepasiekia. Juk nenorite „linksmybių“ užbaigti budinčioje veterinarijos klinikoje?

Pats moliūgas nedideliais kiekiais šuniui nėra kenksmingas, tačiau jo sėklos ir minkštimas gali sukelti virškinimo ir tuštinimosi sutrikimų.

Emocinė įtampa

Persirengėlių elgesys, nesibaigiantys skambučiai į namų duris šuniui kelia stresą. Kaukėti, keistai apsirengę ir dar keisčiau besielgiantys žmonės didina nerimą. Juokinga jums, bet tik ne jūsų augintiniui! Jei tą naktį būtinai norite pabūti šmėkla ar vampyru, palikite savo augintinį namuose.

Apsvarstykite galimybę pavedžioti savo šunį kitu laiku – pakeiskite įprastą pasivaikščiojimų grafiką. Vaikštinėkite anksčiau, kol neprasidėjo visos šiurpybės. Garsūs riksmai, ryškios šviesos, keisti žmonės – ne jūsų augintiniui. Būkite atsargūs tarp vaikų – helovino metu jūsų šuo greičiausia sutiks nemažai įsismaginusių vaikučių ir dauguma jų norės įtraukti į šį siautulį ir augintinį. Perspėkite vaikus, kad jaustų pagarbą gyvūnui, atsižvelgtų į jo norus. Šuo – ne žaislas. Šuo – ne Helovino dekoracija!

Net puikiausiai išauklėtų šunų elgesys tomis dienomis gali pasikeisti. Stebėkite augintinio kūno kalbą bei savijautą, laiku nuspręskite, kada linksmybių gana. Dar geriau išvis nesitempti augintinio į triukšmingas, pavojingas vietas. Glėbesčiuokitės su kostiumuotom šmėklom be šunų, juk dauguma augintinių helovino vakarėliuose tenori vieno: greičiau namo!

Ten, kur pažįstami kvapai ir garsai.

Ten, kur saugu.

Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centro komanda linki, kad per Heloviną gyvūnų gerovė neašarotų kamputyje…

Pexels.com nuotr.

X