„Mažų veislių šuniukai puikiai mokosi taip pat kaip dideli šunys, o kartais net ir geriau. Juos, kaip ir kitus šunis, auklėti būtina, nes šuo yra šuo, ir nesvarbu, koks jo dydis“, – pabrėžia viena iš paklusnumo egzamino, kuriame dalyvavo mopsas Hugo, komisijos narių, vilnietė dresuotoja Ana Menčiūnienė.
Jeigu šeimininkas neinvestuoja į savo augintinio mokymą, vėliau šuns elgesys gali tapti problemiškas – augintinis gali įkyriai loti ant kitų šunų ir žmonių, tapti irzlus, kandžiotis, bandyti pasprukti ir nesileisti pagaunamas: „Elgesio problemas dažnas šeimininkas bando nurašyti šuns veislei ir dydžiui, švelniai vadina jį „kvailiuku“. Bet juk kvailiukais šunys tampa būtent dėl to, kad šeimininkai nesistengia jų mokyti. Ir Jorkšyro terjerai, ir Maltos bišonai, ir mopsai, ir kitos mažosios šunų veislės gali parodyti neįtikėtinus gabumus. Šie šunys net dalyvauja šunų vikrumo arba paklusnumo varžybose ir ten laimi!“.
Hugo šeimininkė sutinka su dresuotojos nuomone ir prisimena, kaip dresūros mokytojai stebėjosi: ar čia tikrai mopsas?
Mopsų gerbėja (ji turi du mopsus, nes du šunys – dvigubai daugiau meilės) laužo stereotipus, kad šios veislės šunys dažniausia yra nutukę, vos pajudantys, neaktyvūs: „Mažas šuniukas kitą kartą gali būti „problemiškesnis“ nei didelis, taigi, šuns stabilumas nuo dydžio nepriklauso. Jis priklauso nuo šeimininko žinių ir gebėjimo jas panaudoti“.
Ernesta pažymi, kad nereikėtų tikėtis, jog mopsas bėgs tokiu pat greičiu kaip vokiečių aviganis. Bet, atsižvelgiant į veislės paskirtį (šuo kompanionas), mažasis augintinis puikiai prisitaiko prie žmogaus ir juda tiek, kiek juda šeimininkas.
„Su mopsais gyventi smagu, jie turi tiek daug parako!“, – savo pasirinkimu džiaugiasi Ernesta ir atkreipia dėmesį, kad gandai apie dūstančius šunis pradėjo klaidžioti „daugintojams“ pridauginus šuniukų, panašių į mopsus ar prancūzų buldogus, bet be sveikatos tyrimų ir kilmės dokumentų. Ji pataria rinktis augintinius iš veislynų ir atsakingų veisėjų, kurie žino, ką daro, kodėl būsimai vadai išrinko būtent tokią veisimo kombinaciją, kokie yra būsimų šuniukų tėvų ir senelių sveikatos tyrimai.
E.Dapšytės nuotr.