Naujienos

Apsaugokime augintinius nuo erkių sukeliamų ligų

Nors lauke – pavasaris, žmonių nuotaikos ne pačios džiugiausios. Dėl COVID-19 viruso grėsmės šalyje paskelbtas karantinas, stoja įprastos veiklos, daug žmonių nuotoliniu būdu dirba iš namų.

Tačiau augintiniams šis laikas  smagus – mylimi šeimininkai ištisas dienas leidžia laiką namie, daug dažniau išsiveda juos į lauką.

Tik, žinoma, renkasi nuošalesnes vietas, toliau nuo žmonių ir kitų gyvūnų augintinių. Bet tose nuošalesnėse vietose augintinių, o ir žmonių, tyko pavojingi parazitai – erkės.

 

Kaip išvengti erkių ir jų platinamų ligų – babeziozės ar Laimo ligos, kuria gali sirgti ir žmonės, ir šunys?

Kad erkės neįsisiurbtų

Nuo išorės parazitų veterinarijos gydytojai gali parekomenduoti įvairiausių apsaugos priemonių, o gyvūnų šeimininkai, atsižvelgę į gyvūno amžių, savijautą, pasitarę su specialistais, būtinai turi jų įsigyti.

Specialistų nuomone, vienos veiksmingiausių – kartą per 3 mėnesius vartojamos priešparazitinės tabletės, sukurtos naudojant naujas veikliąsias medžiagas (įsisiurbusi erkė gauna neurotoksino „porciją“ ir nebegali savo seilėmis apkrėsti šuns).

Veterinarijos gydytojų nuomone, nepageidaujamo, šalutinio šių tablečių poveikio nepastebėta. Priešparazitinės tabletės veikia ne tik erkes, bet ir kitus išorės parazitus.

Taip pat galima vartoti specialius lašiukus, priešparazitinius antkaklius, purškalus.

Vartodami šias priemones, turite atkreipti dėmesį, kad, vaikštinėjant per lietų arba įšokus augintiniui į vandens telkinį, sušlampa gyvūno kailis ir tuomet prieparazitinio purškalo  poveikis silpnėja.

Kai kurie jautresni šuniukai netoleruoja chemiškai apdorotų priešparazitinių antkaklių, tokiu atveju pasirenkamas vadinamasis „biologinis antkaklis“, bet jo poveikis yra šiek tiek silpnesnis.

Priešparazitiniai lašiukai, lašinami ant šuns keteros, pasižymi ilgesniu poveikiu, tik būtina nepamiršti termino, kada vėl reikia juos užlašinti.

Visais atvejais, grįžus iš lauko būtina atidžiai apžiūrėti šuns kailį, įsitikinti, kad šuo „neprisirinko“ erkių papilvėje, kirkšnyse, už ausyčių – ten, kur mažiau kailio ir plonesnė oda.

Ką daryti erkei įsisiurbus?

Įsisiurbusią erkę reikia labai atsargiai ištraukti. Traukiama specialiu pincetu – suimama ne už erkės kūno, o už galvutės ir atsargiai sukama prieš laikrodžio rodyklę.

Erkės galvutei nutrūkus, ta vieta patepama jodu arba briliantine žaluma (svetimkūnis savaime pasišalina).

Tepti aliejukais ar kitokiais riebaliniais tepalais negalima.

Negalima laukti, kol kraujasiurbė erkė išpamps ir nukris pati.

Babeziozės inkubacinis laikotarpis – 2-3 sav., Laimo ligos – 4-5 savaitės.

Babeziozę erkės aktyviai platina nuo kovo pradžios iki birželio vidurio, taip pat ir rugsėjo, spalio mėnesiais.

Nepamirškite: jeigu žiema šilta, erkės išlieka gyvybingos ir pavojingos visus metus!

Jeigu jūsų augintinis tapo vangus, prarado apetitą, ėmė karščiuoti, pakito jo šlapimo spalva, burnos gleivinės tapo blyškios, nedelskite ir skubiai kreipkitės į veterinarijos gydytoją – tai gali būti erkių sukelta liga.

Atsakingam šeimininkui visada turi rūpėti augintinio sveikata bei gerovė.

Daugiau informacijos: https://www.vetmed.lt/butina-zinoti-auginant-suni-kate/parazitiniu-ligu-profilaktika/

G.Kavaliauskaitės nuotr.

X