Šunų paroda – kultūros paveldo atspindys, veisėjų darbo rezultatas

Šunų parodos – tai ne vien gražiausių šunų rinkimai, bet ir galimybė supažindinti visuomenę su veislių įvairove, šunų standartais, priežiūra – viskuo, ką galime įvardyti kaip kinologiją. Šunų parodos yra puiki vieta organizuoti švietimo veiklas, ugdyti būsimuosius bei esamus šunų šeimininkus ir skatinti atsakingą augintinio pasirinkimą. Šunų paroda taip pat yra efektingas šou, aistringos varžybos, sutraukiančios nemažai žiūrovų.

Pirmoji šunų paroda įvyko 1859-ųjų vasarą Niukasle (Newcastle), Anglijoje. Tai buvo nepaprastai svarbu kinologijos raidai – veislinių šunų statusas sulig šiuo įvykiu tapo visiškai kitoks! Viešas veislinių šunų pristatymas visuomenei, galimybė bendrauti su veisėjais, išgirsti šios srities profesionalų nuomonę buvo savotiškas „kinologijos sprogimas“. Taigi, šunų parodos nuo pat savo istorinės pradžios yra atviros, skirtos visiems! Jos svarbios tam miestui, tai šaliai ir tam kontinetui (Europos šunų čempionatas, Pasaulinė šunų paroda), kuriame vyksta. Kokio dydžio bebūtų šunų paroda, ji visada yra kultūros paveldo atspindys, tos šalies šunų veisėjų darbo ir pastangų rezultatas. 

Lietuvos kinologų draugija per metus organizuoja 16-18 tarptautinių šunų parodų (CACIB), o draugijos klubai – apie šimtą nacionalinių visų veislių šunų (CAC) parodų. Kodėl veislinių šunų mylėtojai su savo augintiniais dalyvauja parodose ir kaip jos vyksta? 

Šunų paroda: kas tai?

Tarptautinė šunų paroda nuo nacionalinės šunų parodos skiriasi ne tik parodoje suteikiamais titulais (CAC – kandidatas į Lietuvos šunų grožio čempionus, CACIB – kandidatas į tarptautinio šunų grožio čempionus), bet ir daug didesniu dalyvių kiekiu, kitais parodoms keliamais reikalavimais. Parodų organizavimo taisykles nustato Tarptautinė kinologų federacija (FCI), kurios narė yra Lietuvos kinologų draugija. Tarptautinėse šunų parodose Lietuvoje varžosi 1200 – 1500 šunų. Tarp šimtų šunų veislių visada būna egzotiškų, mūsų šalyje tik parodose sutinkamų šunų veislių. Tarp įvairių konkursų (varžosi šunų poros, veislynai ir kt.) visada įdomu stebėti Jaunųjų vedlių konkursą, kuriame rungtyniauja 7-17 metų vaikai ir jaunimas.

Parodų grafikas yra skelbiamas LKD tinklapyje. Taip pat dar vyksta ir specializuotos parodos, kuriose varžosi vienos šunų veislsė atstovai. 

Kaip išrenkami gražiausi šunys?

Šunų ekspertizė parodose paprastai prasideda 10.00 val., konkursai ir gražiausio šuns rinkimai startuoja apie 15.00 val. Baigiantis kelias dienas vykusioms parodoms vyksta „Supreme Bis“ konkursas, kurio metu išrenkamas pats gražiausias šuo.

Pagal iš anksto numatytą grafiką, kuris skelbiamas www.kinologija.lt/parodos  ir parodos kataloge, taip pat ir  informaciniame stende parodos vietoje, tarptautiniai šunų teisėjai atskiruose ringuose vertina šunis. Jie išrenka veislių nugalėtojus, kurie vėliau konkuruoja grupių (FCI) konkursuose. Dešimties grupių nugalėtojai, besibaigiant parodai, varžosi dėl parodos nugalėtojo titulo – vyksta Best in Show konkursas. Taip pat kasdien renkamas tą dieną geriausiai pasirodęs Lietuvos kinologų šuo. Paskutinę parodos dieną nugalėtojai – gražiausi šunys – dalyvauja „Supreme“ taurės konkurse.

Kas ką laimi?

Parodos dalyviai – šunys ir kalės – varžosi suskirstyti į šuniukų, mažylių, jaunimo, pereinamosios, atvirosios, darbinės, čempionų ir veteranų klases. Ar šuo atitinka veislės standartą, ar gražiai juda, ar tinkamai paruoštas kailis, ar kvalifikuotai demonstruojamas, ar socialus – pro tarptautinių teisėjų akis neprasprūsta niekas. Gavę aukščiausią įvertinimą „puikiai“ šunys lyginami tarpusavyje, vienas jų gauna teisę varžytis finaliniame grupės konkurse. Laimėjusieji grupės konkursą patenka į gražiausiųjų dešimtuką ir pretenduoja į parodos nugalėtojo tirtulą. Finalinių konkursų metu galima pamatyti pačius gražiausius šunų veislių atstovus.

Pagrindinis titulas, dėl kurio varžosi šunys – veislės nugalėtojo titulas (Best of Breed, BOB). Taip pat yra išrenkamas priešingos lyties nugalėtojas (BOS). Laimėję šį titulą šunys gauna rozetę ir taurę. Laimėjusiems grupės bei kitus konkursus įteikiamos rozetės, taurės bei parodos rėmėjo dovanos.

Ką dar galima pamatyti parodoje?

Ar verta didelėse šunų parodose organizuoti dar kažką papildomo? Ar tai suderinama su įtemptu renginio grafiku? LKD Mokymo centro patirtis leidžia vienareikšmiškai tvirtinti: ne tik įmanoma, bet būtina organizuoti įvairias, o ypač – edukacines veiklas! Norintieji daugiau sužinoti apie šunų veisles, priežiūrą ir auklėjimą visada laukiami LKD Mokymo centro stende arba palapinėje – Mokymo centro komanda parodos žiūrovams ne tik parengia edukacinę pramoginę programą, bet ir veda ekskursijas. Čia galima pasikonsultuoti šunų pasirinkimo, priežiūros, gyvūnų gerovės ir ugdymo klausimais. Veikia kūrybinės dirbtuvės, kur vaikai gali kurti bei pramogauti, laimėti prizų ir susitikti su bendraamžiais.

Parodose visada veikia didelė zoologijos prekių mugė, kavinės. Galima ne tik įsigyti reikmenų, ėdalo ar gardumynų savo augintiniui, bet ir pasikonsultuoti šunų mitybos, priežiūros, sveikatos klausimais.

Ar galima atsivesti savo šunį?

Į parodą atvykstantys šunys turi būti sveiki, paskiepyti, tai atsispindi jų sveikatos pasuose. Be šio dokumento ir galiojančių skiepų atžymų gyvūnas negali patekti į parodą. Parodoje dalyvauja tik iš anksto registruoti, į renginio katalogą įtraukti šunys, tačiau žiūrovai atsivesti savo augintinius taip pat gali (būtini galiojantys skiepai, šuo turi būti paženklintas elektronine mikroschema). Šunys turi būti socialūs, socializuoti, netrukdyti parodos dalyviams ir žiūrovams.

Noriu šuns: kur parodoje įsigyti?

Parodoje šuniukai neparduodami! Tai būtų nusižengimas ne tik parodų rengimo taisyklėms, bet ir šunų gerovei.Veisliniai šunys parduodami ne kur nors parduotuvėje ar mugėje, o šunų veislynuose. Užtat parodoje jūs galite susipažinti su šunų veisėjais ir jų šunimis, užmegzti kontaktus, pabendrauti su šunų mylėtojų klubų atstovais, daug sužinoti apie savo būsimą augintinį.

Iki susitikimo šunų parodoje!

Entuziastas media ir LKD klubų nuotr.