Lietuvos kinologų draugija per metus organizuoja 16-18 tarptautinių šunų parodų (CACIB), o draugijos klubai – apie šimtą nacionalinių visų veislių šunų (CAC) parodų. Kodėl veislinių šunų mylėtojai su savo augintiniais dalyvauja parodose ir kaip jos vyksta?
Šunų paroda: kas tai?
Tarptautinė šunų paroda nuo nacionalinės šunų parodos skiriasi ne tik parodoje suteikiamais titulais (CAC – kandidatas į Lietuvos šunų grožio čempionus, CACIB – kandidatas į tarptautinio šunų grožio čempionus), bet ir daug didesniu dalyvių kiekiu, kitais parodoms keliamais reikalavimais. Parodų organizavimo taisykles nustato Tarptautinė kinologų federacija (FCI), kurios narė yra Lietuvos kinologų draugija. Tarptautinėse šunų parodose Lietuvoje varžosi 1200 – 1500 šunų. Tarp šimtų šunų veislių visada būna egzotiškų, mūsų šalyje tik parodose sutinkamų šunų veislių. Tarp įvairių konkursų (varžosi šunų poros, veislynai ir kt.) visada įdomu stebėti Jaunųjų vedlių konkursą, kuriame rungtyniauja 7-17 metų vaikai ir jaunimas.
Parodų grafikas yra skelbiamas LKD tinklapyje. Taip pat dar vyksta ir specializuotos parodos, kuriose varžosi vienos šunų veislsė atstovai.
Kaip išrenkami gražiausi šunys?
Šunų ekspertizė parodose paprastai prasideda 10.00 val., konkursai ir gražiausio šuns rinkimai startuoja apie 15.00 val. Baigiantis kelias dienas vykusioms parodoms vyksta „Supreme Bis“ konkursas, kurio metu išrenkamas pats gražiausias šuo.
Pagal iš anksto numatytą grafiką, kuris skelbiamas www.kinologija.lt/parodos ir parodos kataloge, taip pat ir informaciniame stende parodos vietoje, tarptautiniai šunų teisėjai atskiruose ringuose vertina šunis. Jie išrenka veislių nugalėtojus, kurie vėliau konkuruoja grupių (FCI) konkursuose. Dešimties grupių nugalėtojai, besibaigiant parodai, varžosi dėl parodos nugalėtojo titulo – vyksta Best in Show konkursas. Taip pat kasdien renkamas tą dieną geriausiai pasirodęs Lietuvos kinologų šuo. Paskutinę parodos dieną nugalėtojai – gražiausi šunys – dalyvauja „Supreme“ taurės konkurse.
Kas ką laimi?
Parodos dalyviai – šunys ir kalės – varžosi suskirstyti į šuniukų, mažylių, jaunimo, pereinamosios, atvirosios, darbinės, čempionų ir veteranų klases. Ar šuo atitinka veislės standartą, ar gražiai juda, ar tinkamai paruoštas kailis, ar kvalifikuotai demonstruojamas, ar socialus – pro tarptautinių teisėjų akis neprasprūsta niekas. Gavę aukščiausią įvertinimą „puikiai“ šunys lyginami tarpusavyje, vienas jų gauna teisę varžytis finaliniame grupės konkurse. Laimėjusieji grupės konkursą patenka į gražiausiųjų dešimtuką ir pretenduoja į parodos nugalėtojo tirtulą. Finalinių konkursų metu galima pamatyti pačius gražiausius šunų veislių atstovus.
Pagrindinis titulas, dėl kurio varžosi šunys – veislės nugalėtojo titulas (Best of Breed, BOB). Taip pat yra išrenkamas priešingos lyties nugalėtojas (BOS). Laimėję šį titulą šunys gauna rozetę ir taurę. Laimėjusiems grupės bei kitus konkursus įteikiamos rozetės, taurės bei parodos rėmėjo dovanos.