Dvidešimtojo amžiaus pabaigoje Jungtinėje Karalystėje buvo įkurta Ūkinių gyvūnų gerovės taryba (The Farm Animal Welfare Council, FAWC), kuri paskelbė labai svarbias gyvūnų gerovės rekomendacijas, pasaulyje dabar žinomas kaip „Penkios gyvūnų laisves“.
• Laisvė nejausti troškulio ir alkio – gyvūnas turi turėti priėjimą prie gėlo vandens, pašaro, atsižvelgiant į jo rūšį, amžių, fiziologinę būklę, kad būtų patenkintas vandens ir maisto medžiagų kiekis gyvūno normaliai kondicijai ir sveikatingumui palaikyti.
• Laisvė nepatirti nepatogumų – užtikrinti tinkamą aplinką, įskaitant pastogę, apsaugą nuo nepalankių oro sąlygų.
• Laisvė nejausti skausmo, sužalojimų ir ligų – gyvūnams turi būti laiku suteikiama veterinarinė pagalba, įskaitant prevencines priemones nuo ligų ir sužalojimų.
• Laisvė elgtis pagal savo prigimtį – atsižvelgiant į gyvūno rūšį, turėti galimybę natūraliai elgtis, turėti pakankamai erdvės judėti, turėti galimybę bendrauti su kitais gyvūnais.
• Laisvė nepatirti baimės ir streso – gyvūnai turi būti prižiūrimi ir laikomi tokiomis sąlygomis, kad išvengtų nereikalingos įtampos, streso.
Pastebėję gyvūnų gerovės pažeidimus (gyvūnas laikomas netinkamomis sąlygomis, yra kankinamas ar išnaudojamas, neturi galimybės patenkinti būtiniausių fiziologinių bei socialinių savo poreikių, pasislėpti nuo nepalankių orų, yra sulysęs, kenčia alkį ar troškulį, kenčia smurtą, patiria fizinį skausmą, nesulaukia veterinarinės pagalbos ir pan.), jūs ne tik galite, bet ir turite pareigą pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai arba jos padaliniams regionuose, taip pat ir policijai, savivaldos atstovams.
Gyventojų pranešimai dėl gyvūnų sveikatingumo, laikymo taisyklių ir gerovės pažeidimų registruojami Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje ir jos teritoriniuose padaliniuose – visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8 800 40 403 bei užpildžius anketą e.paštu https://vmvt.lt/gyvunu-sveikata-ir-gerove/kontrole/praneskite-apie-gyvunu-geroves-pazeidimus
Lietuvos Respublikos Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas.
Inesos Klimavičienės nuotr.