Puikūs „auksiukai“ Kalėdoms, arba šventės praeina – pareigos lieka

Artėjant didžiosioms metų šventėms, socialiniuose tinkluose ir vėl ta pati daina „Puikūs „auksiukai“ – Kalėdoms!“ Tik kreipkitės ir supakuota „gyvoji dovana“ kartu su kitomis dovanomis sukurs jūsų namuose stebuklingą šventę! Kasmet tas pats, nors atsakingi šunų veisėjai, gyvūnų prieglaudų darbuotojai nuolat prašo žmonių neskubėti ir apsvarstyti svarbiausią klausimą: kam jums ar jūsų šeimai šuo? Atsižvelgus į jūsų gyvenimo būdą bei užimtumą, koks šuo jums tiktų? Ar jūs jau domėjotės veislynu, kur šuniukas išveistas, ar lankėtės jame ir įsitikinote, jog tai nėra gyvūnų daugykla? Ar būsimasis augintinis yra paženklintas integriniu grandynu (mikročipas)? Ar šie duomenys įtraukti į gyvūnų augintinių registrą? Kiek lėšų turite kasdieniam augintinio išlaikymui ir veterinarinei priežiūrai? Ar turėsite kam palikti augintinį, kai išvyksite atostogų bei darbo reikalais? Ar šuns pasirinkimui pritaria visi šeimos nariai ir ar nėra tarp jų alergiškų žmonių? Ar susipažinote su gyvūnų globos įstatymu ir gyvūnų laikymo taisyklėmis? Ar nepamiršote, kad šunys gyvena 14-16 metų, o jūs turėsite slaugyti ir nukaršinti savo augintinį? 

Tai tik dalis svarbių klausimų, kuriuos reikia apsvarstyti iš anksto. Ar šiems svarstymams lieka laiko, kai mažas padaras – naujas šeimos narys į jūsų namus atkeliauja Kalėdų rytą? Tikėtina, kad ne...

Jeigu nieko nepaisydami vis tiek įsigysite šuniuką Kalėdoms, pamokykite savo vaikus saugaus elgesio su šunimi, nes daugumoje vaikų ugdymo įstaigų vaikų to nemoko. Šia proga nepamirškite ir visuomenės sveikatos centrų statistikos: šunys dažniausia sužaloja 5-9 metų vaikus. Ir tai padaro ne pašaliniai, o šeimos arba gerai pažįstami šunys.

Šuo gali tapti ir tikriausiai taps puikiu vaikų žaidimų draugu, bet jis niekada neturi tapti žaislu. Ar jūsų vaikai tai žino ir yra pasirengę būti atsakingais šuniukų draugais?

Kodėl nepatartina įsigyti gyvūną per šventes? Pirmomis dienomis naujuose namuose šuniukas dažniausiai patiria stresą. Svetimi žmonės, nauji kvapai, nepažįstami daiktai – šuniuko požiūriu, baugu ir nesaugu. Švenčių šurmulys naujuose namuose taip baugina mažylį, kad susijaudinęs jis tesugebės daryti balutes. Svečiai niurko ir tampo mažylį, kai tuo tarpu šuniuko ir svetimų žmonių (ypač vaikų) bendravimas pirmomis dienomis turi būti ypač atsargus ir apgalvotas.

Šventiniame šurmuly niekas nepastebės, kaip vaikai žaidžia su naujuoju šeimos nariu. Apimtas panikos šuo gali gintis ir pirmąkart savo gyvenime kąsti žmogui. O dar tie šventiniai fejerverkai – net suaugę šunys jų bijo...

Blogiausiu atveju atiduosim šunį į kaimą,– užgesus švenčių saliutams, sako naujieji šeimininkai. Tik ar garbaus amžiaus tėvai pajėgs susitvarkyti su jaunu, energingu, galbūt elgsenos sutrikimų jau turinčiu šunimi? Greičiausiai, ne. O tada gyvoji dovana keliaus... kur? Į perpildytą gyvūnų prieglaudą?

Kad pirmosios šuniuko dienos jūsų namuose netaptų paskutinėmis, pasidomėkite, kas yra šuniuko socializacija. Kodėl ji svarbi ir kaip tai vyksta. Kokie yra gyvūno poreikiai ir kaip jie susiję su jo prigimtimi. Jeigu pirmąjį savo gyvenimo pusmetiį šuniukas eis iš rankų į rankas, bus kažkam perparduotas ar perdovanotas, šuns elgsenai ir būsimam gyvenimui gali būti padaryta didelė žala. 

Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centras linki jums rinktis labai atsakingai.