Lietuvos šunų veislių knyga: 2024-ųjų statistika ir įžvalgos

Pirmą vasario savaitę praūžė didžiausias Jungtinėse Valstijose šunų mylėtojų renginys – Vestminsterio šunų paroda. Ir, daugelio nuostabai, bet tikrai pelnytai, gražiausio šuns titulą laimėjo ryzenšnauceris Monty (Hearthmore‘s Wintergreen Mountain). Šis įspūdingas šuo tapo pirmuoju ryzenšnaucerių veislės atstovu, JAV laimėjusiu tokį prestižinį titulą.

Pasaulio ryzenšnaucerių mylėtojai nuoširdžiai džiaugiasi ir sveikina Monty veisėjus. Tačiau širdį dar labiau glosto iškart po sveikinimų socialiniuose tinkluose pasirodę įrašai: ši puiki šunų veislė – ne kiekvienam! Atsakingas žmogus turi atsakingai pasirengti tokio šuns atėjimui į šeimą. Paviršutiniškam susižavėjimui (žaismingas, energija trykštantis, linksmas) čia ne vieta. Jis didingas, atletiškas, nepaprastai protingas, ir jis visada nusipelno šalia savęs turėti atsakingą žmogų.

Ryzenšnaucerių veisėjų ir mylėtojų susirūpinimas, kad dabar visi puls ieškoti ryzeniukų, tikėkime, liks nepagrįstas. Juk tie laikai, kai šunis rinkdavosi dėl žydrų akių ar auksinių plaukų, vis labiau tolsta. Tačiau kalbėti apie tai ir šviesti visuomenę turime nuolat.

Pasidomėjome, kiek ryzenšnaucerių 2024 metais įrašyta Lietuvos šunų veislių knygoje (LŠVK). Irena Dorožnikovienė, LŠVK vedėja, nurodė: 21 ryzenšnauceris. Iš viso sulaukta 2 vadų, 2 ryzeniukai atvežti iš kitų šalių. Praėjusių metų Lietuvos „POP ir TOP“ šunų veislių statistika štai tokia: 473 vokiečių nykštukiniai špicai, 462 vokiečių aviganiai (trumpaplaukiai ir ilgaplaukiai), 371 nykštukinis pudelis, 370 toipudelių, 334 cvergšnauceriai.

Vis dar populiari „nacionalinė“ šunų veislė – vokiečių aviganis, šios veislės šunys populiarūs visame pasaulyje. Taip pat kaip kitose šalyse, mūsų krašte dominuoja vadinamosios dekoratyvinės šunų veislės (špiciukai, pudeliai  ir pan.).

O kaip yra su nacionaline šunų veisle, lietuvių skalikais? Kiek skalikų pernai registruota LŠVK? Sulaukta 11 vadų, iš viso įrašyti 56 lietuvių skalikai. Tai daug ar mažai, paliekame spręsti lietuvių skalikų veisėjams. Patriotiškai nusiteikę šunų mylėtojai galbūt paprieštarautų: reikia daugiau! Bet neskubėkime prieštarauti ar veisėjus raginti, nes kiekvienam šuniui – jo žmogus. Ir ne bet koks, o pasirengęs atsakingai auginti, žinantis, kam ta veislė išveista, koks temperamentas, priežiūra, ugdymas.

Bet grįžkime prie Vestminsterio parodos, kurioje labai garbingą – antrąją vietą laimėjo vipetas Bourbon. Įdomu, ar mūsų šalyje kurtai yra populiarūs – kiek mažų vipetukų pernai gimė? Iš viso LŠVK buvo įrašyti 83 vipetai. Sulaukta 13 vadų. Gimė 77 lietuviški vipetukai, dar 6 buvo atvežti iš užsienio.

Metai tik prasideda. Linkime Lietuvos veislinių šunų veisėjams sveikų, puikių šuniukų. Pernai jūsų dėka šunų mylėtojai sulaukė 7 522 šuniukų (1 714 vadų!). Dar labiau jums linkime atsakingų, gyvūnų gerove besirūpinančių, pasirengusių jūsų mažylius auginti gerų žmonių.

Svetlanos Valouevos nuotr.