Kuo užsiimti su savo šunimi?

Kam mums veislinis šuo, jeigu nesiruošiame su juo vaikščioti į parodas ir veisti šuniukus, – tokią nuomonę kartais tenka išgirsti. Keista, kad žmonės vis dar įsivaizduoja: įsigiję veislinį šunį, privaloma tvarka turėsime dalyvauti šunų parodose ir veisti šuniukus.

Tikrai ne! Tai jūsų pasirinkimas, ką veiksite su šunimi. Ir visai nesvarbu, ar jis veislinis, ar ne.

O tai ką įdomaus nuveikti? – klausia svajojantys ir vis nesiryžtantys su savo šunimi pradėti sportuoti, aktyviai leisti laisvalaikį.

Svajokite drąsiai, nes veiklų su šunimis yra daugiau, nei galite įsivaizduoti. Tad aptarkime bent keletą aktyvių veiklų.

Lėkščiasvydis. Šio sporto entuziastė, CRAZYfoxes klubo trenerė kaunietė Indrė Pašakinskaitė juokauja, kad tai tikras tinginių sportas: „Šuns šeimininkui tereikia mėtyti lėkštę – likusį darbą nudirba šuo. O jei rimtai, svarbu ne tik šuns gebėjimai greitai bėgti, aukštai šokti ir tinkamai pagauti lėkštę, bet ir vedlio pasirengimas, mokėjimas mesti lėkštę. Visai „nesunku“: dešimt tūkstančių metimų ir išmoksite taisyklingai mesti šuniui lėkštę!“

Lėkščiasvydis Lietuvoje dar gana nauja šunų sporto šaka, tačiau mūsų sportininkai ne tik rengia profesionalias treniruotes ir vietos varžybas, bet taip pat dalyvauja varžybose užsienyje.

Kitas išties smagus laisvalaikio su augintiniu praleidimo būdas – šokiai su šunimi, arba Freestyle.

Viena šio sporto pradininkių, vilnietė Sondra Jonceva įsitikinusi, kad pabandyti šokti gali visi: „Įsivaizduokite, kad jūsų augintinis moka bendrojo paklusnumo komandas, parodo vieną kitą triuką – smagiai laviruoja tarp kojų, sukasi vilkeliu. Draugų ar giminių susibūrimuose jis tikra „žvaigždė“ – štai jums pirmas žingsnis link šokių su šunimi“.

S. Joncevos nuomone, šokiai su šunimi labai pasitarnauja stiprinant ryšį su augintiniu, fiziškai ir emociškai jį „iškraunant“, smagiai praleidžiant laiką.  

Ši sporto šaka Lietuvoje taip pat žengia tik pirmuosius žingsnius ir tikrai nebūtina iškart visiems siekti olimpinių aukštumų, tačiau turiningai praleisti laisvalaikį bendraminčių būryje kartu su savo augintiniu – argi nesmagu?

O tiems, kurių šunys turi tobulas nosis ir, išvesti į lauką, negali atsiplėšti nuo paliktų žinučių – tiems, kurių šunys „žinučių fanai“, vilnietė Aistė Matiukaitė siūlo užsiimti mantrailing‘u (asmens paieška sekant jo kvapu miesto sąlygomis).

„Mantrailing‘as yra komandinis šuns bei jo šeimininko – vedlio darbas mieste, ieškant dingusio arba paslėpto žmogaus. Ryšys, kuris sustiprėja šių treniruočių metu tarp žmogaus ir šuns, yra tiesiog magiškas“, – sako Aistė.

Ji mano, kad absoliučiai visi šunys tinka šiai veiklai – tiek veisliniai, tiek neveisliniai. Neribojamas ir gyvūno amžiaus, fizinės savybės. Vienintelis kriterijus – šuo neturi būti agresyvus žmogui. Be abejo, pretenduoti į realų darbą, kai iš tiesų reikia ieškoti ir surasti dingusį žmogų, gali tik turintis labai stiprią motyvaciją ir gebantis labai susikoncentruoti šuo.

Apžvelgėme tik 3 sritis, kuriose galite išbandyti savo ir savo augintinio gebėjimus. O kur dar šunų vikrumo varžybos (Agility), sportinis šunų paklusnumas (Obedience), šunų kinkinių, šunų jėgos sportas, canicross‘as ir kitos veiklos. Pasirinkimas išties didelis!

Svarstote, ką įdomaus nuveikti su savo augintiniu – kreipkitės į savo miesto šunų mylėtojų klubą (Lietuvos kinologų draugijos (FCI), didžiausios mūsų šalies šunų mylėtojų organizacijos, tinklapyje skelbiami visos šalies šunų mylėtojų klubų sąrašai). Informaciją jums suteiks ir dresūros mokyklos (LKD dresuotojų bei šunų elgsenos specialistų sąrašai čia). 

R.Basakirsko, St.Barausko, A.Matiukaitės, klubo ABU2 nuotr.