Devynių mėnesių ši cu kalytė Amanda įsiveržė į pasaulio jaunų šunų elitą

Praėjusį savaitgalį Ženevoje varžėsi patys gražiausi pasaulio šunys. Čia vyko vienas didžiausių kinologų renginių – Pasaulinė šunų paroda. Tarp tūkstančių šunų neliko nepastebėti ir Lietuvos kinologų augintiniai. Viena jų – vilnietės Ramunės Bugenienės augintinė Amanda.

Devynių mėnesių ši cu kalytė su visa palaikymo komanda ne tik sėkmingai nukeliavo į Šveicariją, bet ir laimėjo išskirtinį – gražiausio 2023 metų pasaulio jauno šuns titulą.

„Kartais didelė pergalė yra tai, kad tavo šuo apskritai buvo pastebėtas, gavo puikų įvertinimą, šauniai pasirodė, bet ši pergalė išties didžiausia. Visi mano šunys turi pasiekimų, didesnių ir mažesnių, tačiau Amanda „nunešė“ stogą, – kukliai šypsosi Ramunė Bugenienė, namuose auginanti penkis ši cu veislės šunis. – Kiekvienam šunų augintojui nuoširdžiai linkiu patirti tą jausmą, kai ant pirmojo nugalėtojų pakylos laiptelio pakviečia tavo šunį. Ir ne bet kur, o Pasaulinėje šunų parodoje“.

Pagal Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) standartus, jaunų šunų klasėje varžosi 9 - 18 mėnesių šunys. Amandai devyni mėnesiai sukako prieš pat Pasaulinę šunų parodą.

Į Šveicariją ji keliavo be šeimininkės, tačiau su tokia didele palaikymo komanda, kad tikrai ne kiekvienas olimpiadoje ar kitose žaidynėse dalyvaujantis sportininkas galėtų pasigirti.

Paklausta apie Amandos kompaniją, Ramunė juokauja: „Šie žmonės padarė viską, kad mūsų mažoji žvaigždutė Solaris Avis Y’ Perfect for Love aka drauge su vedle Ingrida Samušyte „išsprogdintų“ jaunimo klasės duris. Visi šie žmonės daug metų dalyvauja parodose, noriai dalijasi patirtimi. Su Dalia, Lauryna ir Mindaugu kartu keliaujam į parodas Lietuvoje ir užsienyje. Kiekviena mūsų kelionė – atskira istorija su nuotykiais, juokais, ilgais pokalbių vakarais, šunų ruošimu ringams, pergalėmis ir nusivylimais. Dalia ir Lauryna augina Tibeto terjerus, Mindaugas – saliukius“.

Amandos šeimininkės nuomone, daug žmonių prisidėjo prie šios pergalės. Mindaugas, Dalia ir Lauryna saugiai nuvežė ir parvežė šunytę. Siuntė reportažus ir verkė, kai mažoji tapo nugalėtoja. Ingridos, Amandos trenerės, „grumerės“ ir hendlerės, dėka mažoji į ringą skuodė žvali ir laiminga, jau iki jaunimo klasės kitose parodose jos skynė pergales mažylių bei šuniukų klasėse. Sirgalių komanda – Elena, Aušrinė, Dovilė ir šįkart buvo ten, kur labiausiai reikėjo (komandos nuotr.).

Anksčiau Ramunė žavėjosi molosais, augino bokserį, Bordo dogą, su kuriuo pradėjo lankytis parodose. Ji apgailestauja, kad didelių veislių šunys trumpiau gyvena, todėl apsisprendė ieškoti ilgaamžio mažesnės veislės augintinio. Jau dešimt metų laiko ši cu. Kai ieškojo, kur įsigyti ši cu, paprašė vedlės Ingridos Samušytės patarimo, ir ši pasiūlė apžiūrėti veislyno Lenkijoje „Soliaris Avis“ šuniukų vadas. Susisiekė su veisėja Bogusia Lenart. Veisėja siuntė šuniukų nuotraukų, sutiko priimti į svečius.

Sausio gale Lauryna, Dalia, Ingrida ir Ramunė išvyko į Zakopanę, kur jas šiltai sutiko šeimininkai ir visas pulkas devynių savaičių ši cu mažylių. Išsirinkti nebuvo lengva, bet pavyko, ir kalytė dar liko veisėjos namuose paūgėti. Grįždama visa komanda sutarė: bus Amanda! O vasario pabaigoje vėl keliavo į Zakopanę parsivežti mažosios. Nuo tada ši turi ne tik mylinčią šeimininkę, bet ir tris „krikšto“ mamas.

Tie, kas Ženevos „Palexpo“ centre, kur 4 dienas vyko Pasaulinė šunų paroda, stebėjo Amandos pasirodymą ir teisėjos Barbaros Muler reakciją, nepamirš tų akimirkų. Amanda buvo džiaugsmo įsikūnijimas! Veržlus jaunimėlis – toks, kuriam vos pienas nuo lūpų nudžiūvo, o jau visą pasaulį „ima“ savo grožiu ir drąsa.

„Ji yra šou šuo, lyg žuvis vandeny jaučiasi tiek ant žolės, tiek ant kilimo. Jai patinka dėmesys, ji myli visus žmones ir žavisi kiekvienu, kas prie jos prisiartina. Be abejo, pasaulio jaunų šunų nugalėtojos titulą jai padėjo laimėti puikus ryšys su vedle Ingrida. Tą dieną ir tą vakarą jos abi buvo pakylėtos, džiaugėsi dalyvaudamos, mėgavosi didžiulės kinologų šventės akimirkomis ir tai neliko nepastebėta konkurso teisėjos“, – įsitikinusi Amandos šeimininkė Ramunė Bugenienė.

Iškart po šio laimėjimo į Ramunės socialinę paskyrą atskriejo veisėjos B. Lenart žinuė: „Esu išveisusi daugiau kaip 200 šunų čempionų, bet niekada nepamiršiu šios akimirkos. Ačiū jums ir Amandai milijoną kartų!“

R.Bugenienės asm. nuotr.