Šuo, „nusipirkęs” visą šeimą
Džiugus, energingas šuo netrunka užkariauti visų šeimos narių širdis. Žinoma, teks susitaikyti, kad lygiaplaukiai retriveriai yra ilgokai (tiek fiziškai, tiek protiškai) bręstanti šunų veislė. Kol taps tobulu kompanionu, praeis šiek tiek laiko. Bet jeigu tą laiką išnaudosite tarpusavio ryšiui sukurti, mokytis, netruksit pastebėti, kad įsivėlėte į tokias veiklas, apie kurias net negirdėjote.
Augindami šį draugišką šunį susipažinsite su naujais žmonėmis, patirsite daug dalykų, o jūsų augintinio entuziazmas išbandyti kažką naujo neleis sustoti vietoje. Lygiaplaukiai retriveriai visą gyvenimą išlieka vaikiški, jie moka džiaugtis čia ir dabar ir be galo mėgsta žaisti. Azartiškai žaidžia ir jauni, ir senyvi lygiaplaukiai retriveriai. Todėl nenuostabu, kad jie tampa geriausiais vaikų žaidimų draugais, o tėvams, be abejo, tenka stebėtojo vaidmuo, kad įsisiautę draugužiai nesusižalotų ir nenurautų… namų stogo.
Lygiaplaukis retriveris – tai Piteris Penas, gyvenantis vaikystės džiaugsmais ir tuo mielai besidalijantis su aplinkiniais. Jis „deklamuoja“ odę gyvenimui nuolat vizgindamas uodegą, todėl be vargo užkrečia gera nuotaika visus. Jis grąžina norą gyventi vyresniems žmonėms, ištraukia iš giliausių depresijų, išjudina iš sąstingio. Randa būdų, kaip prajuokinti paniurėlius – įspraudžia į ranką mylimą žaislą, atneša lovos apklotą, nutveria pakeliui šlepetę – na, gal kas nors iš pasiūlytų daiktų jus pradžiugins? Žinoma, garbaus amžiaus žmogaus šeimoje turėtų būti kažkas, kas pasirūpintų lygiaplaukio pasibėgiojimais lauke.
Šie šunys taip prisirišę prie savo šeimininkų, kad nuolat juos seka ir nori būti tik su jais, todėl pasivaikščiojimai miške tampa lengvi, be įtampos. Jums nereikia ganyti savo augintinio ir nuolat linksniuoti jo vardo – šuo nuolat šalia. Kamuoliukas – geriausias lygiaplaukio žaislas. Kartais jie net vadinami pakvaišusiais dėl kamuoliuko. Trepsės, suksis aplink jus, reikalaus mesti tol, kol pasiduosite, o jei bandysit ignoruoti – išsikrapštys tą aukso vertės žaisliuką iš jūsų kišenės. Lygiaplaukiai retriveriai draugiški ne tik su šeimos nariais, bet ir su svetimais žmonėmis. Net pirmą kartą sutikto žmogaus siūlymui pažaisti neatsispirs, bet visada jo akyse perskaitysite: aš turiu mylimą šeimininką! Todėl šaltą žiemos rytą būkite pasiruošę eiti į lauką kartu su savo šunimi, nes, išleistas vienas į lauką atlikti gamtinių reikalų, jis graudžiai lauks prie durų, kol jūs išgersite kavos puodelį.
Kopsite į kalnus, plauksite baidarėmis, trauksite į žvejybą – lygiaplaukis retriveris „pasirašys“ viskam! Ir dar, lygiaplaukis retriveris, kol šeimininko nėra namie, puikiai gali leisti dieną voljere. Tačiau jeigu grįžę namo tuoj pat neįsileisite jo pas save, „užtaisys“ gyvo garso koncertą. Bet ar verta lygiaplaukiui statyti voljerą – tai labiau retorinis, nei praktinis klausimas.
Ką veikti su lygiaplaukiu retriveriu?
Išveisti medžioklei, bėgant laikui, lygiaplaukiai neišbarstė savo įgimtų savybių, todėl ir šiais laikais jie nepamainomi paukščių medžioklėje. Drąsus, ryžtingas, stiprus šuo gali dirbti visa dieną, puikiai „aportuoti“ tiek iš miško, lauko, tiek ir iš vandens. Tačiau Lietuva – ne Anglija, ir teisybės dėlei reikia pripažinti, kad tokioms medžioklėms suskaičiuoti tikrai užtektų rankų pirštų. O aistra visą laiką ką nors nešti įsikandus lygiaplaukiams juk neišgaravo. Juokais net galima „paprašyti“ sunešti rietuvę malkų po stogu. Ir jis mielai tai padarys. Bet ką daryti tiems, kas gyvena miestuose, butuose?
Išeitis – šunų darbinių savybių bandymai.
Visame pasaulyje tarp retriverių mylėtojų populiarus sportas su aportais (working test for retrievers) jau beldžiasi ir pas mus. Tai puikus užsiėmimas, kuriame dera noras „aportuoti“, greitis, mokėjimas ramiai laukti, paklusnumas, komandinis darbas. Šie testai pritaikyti būtent retriveriams, galimybę pasirodyti turi ir lygiaplaukių retriverių vedliai.
Su lygiaplaukiais retriveriais galite užsiimti šunų vikrumo sportu (agility). Jiems tikrai užtenka vikrumo ir greičio įveikti kliūtis. Tiesa, tiek „working“ teste, tiek agility koją pakišti gali tai, kad lygiaplaukiui kartais atrodo, jog jis geriau už jus žino, kur reikia paieškoti aporto, ar kaip prabėgti trasą. Ką gi! Užtat jis tai padarys taip elegantiškai, kad ir supykti negalėsite.
Obedience – čia lygiaplaukiai taip pat demonstruoja puikius rezultatus. Canicros’as, lėkščiasvydis, šokiai su šunimis, mantrailing’as – visa tai ir dar daugiau su lygiaplaukiu galite pradėti mokytis bet kada ir daryti tai visą jo gyvenimą. Noro mokytis skatinimas ir palaikymas suteiks lygiaplaukiui daug džiaugsmo, aistros, stiprins jį fiziškai ir protiškai.
Lygiaplaukiai retriveriai taip pat puikiai vertinami ir kaip terapiniai šunys. Jie dirba aklųjų vedliais ir narkotikų paieškoje, gelbsti iš vandens, ieško žmonių po sniego lavinomis, teikia pagalbą neįgaliesiems, gali būti mokomi perspėti sergančiuosius diabetu apie priepuolius. Tai labai įvairiapusiški, universalūs šunys.
Trumpai apie mokslus ir priežiūrą
Kaip visi šunys, lygiaplaukiai negimsta profesoriais, todėl teks skirti laiko mokslams. O mokosi jie noriai ir greitai, tik užsiėmimai turėtų būti trumpi, mat jiems greitai pabosta kartoti tą patį per tą patį. Lygiaplaukiui motyvacija, atlygis gali būti tas pats kamuoliukas ar skanėstas (apetitu nesiskundžia). Patartina kaitalioti protinį krūvį su fiziniu, sugalvoti daug uostinėjimo žaidimų, užduočių, susijusių su uosle. Padirbėjęs šuo galės visą dieną ramiai laukti jūsų sugrįžtančių iš darbo. Tuo tarpu tik fiziškai palakstęs šuo, likęs vienas gali pats susigalvoti veiklos ir, greičiausiai, jos rezultatais jūs taip nesidžiaugsit, kaip tų šunybių autorius.
Mokant lygiaplaukį, svarbiausia išlikti nuosekliam, nes šie šunys linkę užduotis atlikti savaip. Jeigu nusileisit – jus mikliai apvynios aplink pirštą, ir ilgam. Lygiaplaukių retriverių kailiui nereikia daug priežiūros. Užtenka retkarčiais perbraukti šepečiu ir bent porą kartų per metus nuvesti į šunų kirpyklą.
Šeriasi vidutiniškai, porą kartų per metus, tačiau lengvas kailis susimeta į gniutulėlius ir susikaupia kambario kampuose – namuose palaikyti tvarką nėra sudėtinga. Su šampūnu dažnai maudyti nereikia, bet po pasivaikščiojimo lietuje teks nuskalauti smėlį nuo papilvės ir kojų.
Kada lygiaplaukis ne jums
Jeigu nemėgstate aktyvių pasivaikščiojimų lauke, neturite ūpo mėtyti kamuoliuką, esate tylenis ir žavitės ramiai tipenančiu šunimi – lygiaplaukis ne jums. Nesidžiaugiate gyvenimu, jums viskas įgriso ir tenorite vakarais, atsiribojęs nuo pasaulio, pasmaksoti vienumoje – lygiaplaukis ne jums. Jeigu erzina nesibaigiantis vyksmas, nepatinka, kad šlapia nosis baksnoja į šoną ir kviečia žaisti, nenorite vaikytis makaliaus su nugvelbta pagalvėle ar šlepete dantyse – lygiaplaukis ne jums. Jeigu dirbate ilgiau nei 9 valandas per dieną ir jūsų šuo pasmerktas vienatvei namuose – lygiaplaukis ne jums.
Šie šunys – tikri bučiuokliai, ir gyvendami su lygiaplaukiu tikrai neišvengsite lyžtelėjimų. Jeigu jums svetima mintis būti „išpraustam” – lygiaplaukis ne jums.
Linkėjimai
Tačiau jeigu nusprendėte tapti lygiaplaukio retriverio šeimininku, sukelkite visus žemai stovinčius daiktus aukščiau, kad linksmoji uodegytė nenušluotų jūsų brangenybių žemėn, ir pasiruoškite: jūsų gyvenime nuo šiol netrūks nuotykių. Sėkmės, ir pabučiuokite tą šlapią nosį nuo manęs!
Parengė Milda Žigilėjienė
M.Žigilėjienės nuotr.
Lygiaplaukių retriverių veislės standartas, patvirtintas FCI.
Pokalbis apie lygiaplaukius retriverius.