Švenčių belaukiant: gyvūnų gerovė, aplinkos švara ir mūsų „pomėgiai“

Jau šį savaitgalį daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių įsižiebs Kalėdų eglutės. Prekybininkai pakvies į Kalėdų muges, šurmuliuos karnavalai ir, jei pandemija nesutrukdys, „šventinis maratonas“ užsitęs iki kitų metų. Smagu laukti didžiųjų metų švenčių, tačiau gyvūnų mylėtojai iš šio prieššventinio scenarijaus norėtų išbraukti pirotechnikos dalį. Dėl gyvūnų gerovės. Dėl gamtos. Dėl aplinkos švaros. Dėl mūsų visų sveikatos... 

Kodėl turėtume pasekti gražiu pavyzdžiu?

Kai kuriuose Europos miestuose, vietos bendruomenei vieningai sutarus, visokie pykš-pokšt uždrausti ir jau nebeprekiaujama petardomis bei panašiomis prekėmis. Verta ir mums pasekti šiuo pavyzdžiu.

Šunų klausa, kaip ir uoslė, yra tobula. Šunys girdi iš keturis kartus tolimesnio atstumo nei žmonės. Greičiau, nei per aštuonias dešimtąsias sekundės, nustato, iš kur sklinda garsas.

Karališkojo Belfasto universiteto psichologė Deborah Wells kartu su kolegomis atliko tyrimą, ar garsi muzika veikia šunis. Mokslininkai stebėjo gyvūnus, kaip šie jautėsi girdėdami sunkiojo roko, klasikinės muzikos ir kitokių žanrų kūrinius. Taip pat atliko tyrimus, kaip šunys jautėsi tyloje arba žmonėms ramiai šnekučiuojantis. Gyvūnai nesielgė kažkaip išskirtinai, fone skambant ramiems žmonių balsams, negarsiai muzikai. Rami, jauki muzika atpalaidavo, ramino ir netgi migdė šunis. Užtat pasigirdus „metalui“ arba sunkiajam rokui, šunys pradėjo garsiai loti, blaškytis ir bandė pasišalinti nuo triukšmo šaltinio. Ką bekalbėti apie šventines salves arba sprogstančias petardas. Šie netikėti garsai varo iš proto ne tik mūsų augintinius...

Tačiau ne vien emocinei gyvūnų sveikatai ar klausai gali pakenkti pirotechninis „gėris“. Petardomis ir kt. pavojingomis šiukšlėmis nusėti šaligatviai bei kiemai, sužalotos augintinių letenos, sunkiai gyjančios žaizdos – ar tokių švenčių laukiame? 

Kaip saugiai išgyventi šventes?

Puiku, jeigu šuo nuo mažens pratintas prie įvairių triukšmų, tačiau pripratinti prie didelio triukšmo (kinologų terminais, nujautrinti šunį) pavyksta ne visada. Galbūt verta įsigyti ir purškiamų feromonų, išmėginti specialius augintinio vyniojimus („Tellington TTouch“ metodika), bet ar ne paprasčiau solidariai visiems nebepirkti petardų ir kitų pirotechnikos „stebuklų“? Mažinti triukšmą, nešiukšlinti. Negi negalime pasaugoti savo augintinių sveikatos ir gerovės? Neteršti gamtos pavojingomis pirotechnikos atliekomis? O ir pandeminė situacija nėra pati geriausia, vis dar patariama vengti didelių susibūrimų, prašoma dėvėti apsaugines kaukes.

Sutikime šventes ramioje, jaukioje savo šeimos aplinkoje, savo namuose. Būkime saugūs. Būkime draugiški gamtai, mūsų augintiniams ir aplinkai. 

Saugių švenčių jums linki Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centro komanda.