Planuojame vasaros atostogas: baidarių žygiai su šunimis

Šią vasarą daug kas atostogauja Lietuvoje. Saulėtos,  karštos dienos. Šiltas ežerų ir jūros vanduo. Kas gali būti geriau!

Šunų augintojai šią vasarą mielai renkasi vandens turizmą – plaukimą baidarėmis ar valtimis, nakvynę vandens telkinių pakrantėse. Ko reikia, kad plaukimas su augintiniais būtų saugus ir malonus?

Patarimais dalijasi vilnietė Sondra Jonceva, šunų dresūros specialistė, šokių su šunimi (Freestyle – angl.) trenerė ir varžybų dalyvė. Sondros žygių su baidarėmis patirtis – bemaž 25 metai. Su baidarėmis ji išnaršė daugelį Lietuvos upių, plaukė srauniomis, pavojingomis Kolos pusiasalio (Rusija) upėmis. Sondra taip pat turi žygių su šunimis patirties. Plaukti baidare pirmiausia ji pasiėmė šunytę Audrą, vėliau pripratino ir kitus savo šunis – Vėtrą ir Margį.

Ką pasiimti plaukiant su šunimi?

Būtinai – pirmosios pagalbos  vaistinėlę! Ir ne tik skirtą žmonėms, bet ir šunims. Taip pat įsidėkite šuns skiepų pasą. Kad kartu su jumis keliaujantis augintinis turi būti sveikas, paženklintas integriniu grandynu (mikročipas), apsaugotas nuo išorės ir vidaus parazitų – savaime suprantami dalykai. Iš namų taip pat būtina pasiimti šuniui įprasto sauso ėdalo ir vandens.

Gelbėjimosi liemenės šunims taip pat turi būti būtinų daiktų sąraše! Jų prireikia, priklausomai nuo to, kokiu vandens telkiniu plauksite. Jeigu tai bus srauni, plati Neris, vis dėlto užsekite augintiniams liemenes. Jeigu tai negilus upeliukas, liemenės nebūtinos. Liemenių labiau reikia ir nedideliems šuniukams – iškritus iš baidarės ar valties, turi būti nesunku juos „sužvejoti“ (šunų liemenės paprastai turi rankeną ant nugaros).

Liemenes Sondra taip pat rekomenduoja vandenį labai mėgstančioms šunų veislėms – Labradoro, auksaspalviams retriveriams, spanieliams bei kitiems vandens šunims, jeigu šių dresūra šlubuoja. Mat tokie šunys, pamatę paukštį ar kitą įdomybę, gali šokti jų persekioti, neklausyti ir negirdėti šeimininko komandų.

Augintinis bijo vandens ir baidarių...

Pirmiausia įsitikinkite, ar augintinis tikrai bijo vandens telkinių. Galbūt bijo todėl, jog tai naujas dalykas. Būkite kantrūs, palengva pratinkite gyvūną prie naujų dalykų ir nepažįstamų reiškinių. Motyvuokite, skatinkite augintinį.

Iš pradžių su augintiniu nuvykite pas tuos, kas nuomoja baidares. Paprašykite leisti šuniui įlipti į sausumoje gulinčią baidarę. Vėliau paraginkite šunį įlipti į baidarę, stovinčią vandenyje, prie pat kranto. Stebėkite, kaip šuo jaučiasi esant nestabiliam paviršiui, nes baidarė juda, svyruoja – galbūt įveikti šią baimę šuniui padėtų šunų fitneso treniruotės, pasidomėkite tokia galimybe. Ir vis dėlto, jeigu augintinis paniškai bijo vandens, geriau palikite jį namie – gyvūno gerovė yra svarbiau už viską

Ar šunims baidarėje saugu?

Plaukiant siauromis upėmis, kur medžiai stipriai palinkę virš vandens, būkite atidūs: šakos gali nublokšti arba užkabinti gyvūną.

Šaunu, jeigu jūsų šunys klauso komandų, moka palenkti galvą – ne tupėti, o atsigulti baidarėje. Kai šunys įpranta plaukti su savo šeimininku baidarėmis, perkeliant baidares per medžių kamienus ar kitas kliūtis, išmoksta ir iššokti ant rąstų ar akmens, palaukti bei vėl tvarkingai įšokti į baidarę. Augintinis turi mokėti vykdyti elementarias bendrojo paklusnumo komandas, turi būti geras tarpusavio ryšys, tik tada keliauti smagu ir malonu visiems keliauninkams.

Kai šią vasarą taip karšta, būtina nepamiršti galvos apdangalų ir sau, ir augintiniui. Šuns kepurėlę patartina vis sudrėkinti, stebėti, kaip jaučiasi augintinis, nesivaikyti plaukimo rekordų ir, sudarant plaukimo maršrutą, numatyti sustojimus, ramų poilsį medžių pavėsyje.

Naktis palapinėje...

Kad nakvoti palapinėje visiems būtų patogu, iš namų patartina pasiimti šuns paklotą su jam įprastais kvapais. Gyvūnui tai reikš aiškią vietą nedidelėje palapinės erdvėje. Jeigu šuo įpratęs miegoti tik su šeimininku, galima įsileisti jį ir į  miegmaišį. Išėję naktį „savų reikalų“, nepamirškite apie šuns saugumą. Jeigu augintinis yra dar nepatyręs keliautojas, gali nerimauti, bėgti jūsų ieškoti. Rūpinkitės savo bendrakeleivio saugumu ir gerove.

Sondros Joncevos nuotr.