Tęsiasi dalyvių registracija į gruodžio 21-23 d. Vilniuje, Litexpo, vyksiančias tarptautines šunų parodas.

Lietuviškai   |   English
Kontaktai
E.Kinologija

Elektroninė šunų duomenų bazė

Lietuvos pėdsekių šunų sėkmė Lenkijoje

Rugpjūčio 28 d. Lenkijoje (Nowe Ramuki girininkijoje, Varmijos-Mozurijos vaivadijoje) įvyko XIII Tarptautinės pėdsekių varžybos ir tarptautinės kraujasekių varžybos lenkų skalikams. Tai tradicinės ir vienos garbingiausių Lenkijos medžioklinių šunų varžybos, įkurtos a. a. kunigo Benedykt Gierszewski – sužeistų žvėrių paieškos Lenkijoje pradininko ir pėdsekystės puoselėtojo.

Šiose varžybose dalyvavo ir Lietuvos delegacija: tarptautinės kategorijos teisėjai Georgij Jefremov, Aleksandras Kulieša, nacionalinės kategorijos teisėjai Valdas Lakneris, Vytautas Tamošiūnas, stažuotojas Vytautas Kucevičius.

Lietuvos pėdsekių komandoje startavo Dainius Noreika su Bavarijos kalnų pėdsekiais Ferry Red Bavaria ir Rumo Czerwony trop, Vytautas Barzdys su Bavarijos kalnų pėdseke Bagira iš „Minijos slėnio“ ir Vaidotas Žvirblys su Bavarijos kalnu pėdseke Berta iš „Minijos slėnio“.

Pėdsekiai sekė 16–24 valandų senumo 1000 m ilgio pėdsaku, skalikai – 8–16 val. senumo, 600 m ilgio pėdsaku. Oro sąlygos varžybų metu buvo labai nepalankios: visą naktį ištisai, o varžybų dieną – su pertraukomis lijo.

Renginys prasidėjo šv. Huberto mišiomis mažoje kaimo bažnytėlėje, kuriose dalyvavo varžybų dalyviai su šunimis. Vietoj vargonų grojo ragų orkestras. Mišių metu klebonas pasakė pamokslą apie šiuolaikinės medžioklės ir medžiotojo teigiamą reikšmę savo šeimai, aplinkiniams ir visuomenei.

Varžybose startavo 10 Bavarijos kalnų pėdsekių, 9 lenkų skalikai ir lenkų ogaras.

Pėdsekių varžybas, surinkęs 110 balų, laimėjo Dainiaus Noreikos Ferry Red Bavaria, antrąją vietą su 100 balų iškovojo Vytauto Barzdžio Bagira iš „Minijos slėnio“, o trečiąją – to pačio D.Noreikos Rumo Czerwony trop. Vaidoto Žvirblio Bertai iš „Minijos slėnio“ koją pakišo ramumas prie rasto žvėries. Lenkijos teisėjai tai interpretavo kaip motyvacijos stoką ir, vertindami šuns darbą, nubraukė 2 balus. Dėl to šios poros darbas buvo įvertintas tik 88 balais (6 vieta).

Dainiui Noreikai buvo įteikta (tiksliau – duota palaikyti apdovanojimo metu) kunigo Benedykt Gierszewski įsteigta pereinamoji taurė. Ši taurė kaip relikvija saugoma Olštino medžiotojų draugijoje. Dainiui buvo leista išsivežti į Lietuvą jos kopiją ir prisakyta grąžinti ją į kitų metų varžybas.

Neįmanoma nesidžiaugti puikiais mūsų pėdsekių rezultatais. Šimtametes pėdsekystės tradicijas turinčioje Lenkijoje Lietuvos pėdsekiams užimti visą garbės pakylą – didelė garbė. Šis pasiekimas rodo aukštą mūsų pėdsekių darbo lygį bei pasirengimą pagelbėti Lietuvos medžiotojams ieškant sužeistų žvėrių (deja, pėdsekių potencialas pas mus vis dar menkai panaudojamas).

Labai vertinga pamoka mums buvo ir Lenkijos kolegų ypatingas dėmesys tautinėms medžioklinių šunų veislėms – lenkų skalikams ir ogarams.

Kaip minėta, varžybose startavo 9 lenkų skalikai ir lenkų ogaras. Teisėjai iš Lietuvos buvo įtraukti į teisėjų komisijas, vertinusias lenkų skalikus. Mums teko matyti puikų, nuoseklų, lėtą lenkų skalikų sekimą kraujo pėdsaku, rasto žvėries anonsavimą grįžimu pas vedlį ar lojimu. Tuo jie mažai kuo skyrėsi nuo specializuotų pėdsekių. Lenkų skalikų vedliai puikiai „ekipuoti“, jų skalikai – su visa reikalinga sužeistų žvėrių paieškai kokybiška amunicija. Sekant pėdsaku vedlių darbe matyti daug profesionalumo, jie tai daro ne pirmą ir ne dešimtą kartą.

Varžybos ir jose patirti įspūdžiai dar labiau skatina susimąstyti apie mūsų skalikų ateitį: jų naudojimo kryptis, darbinių savybių puoselėjimą.

Norisi padėkoti lenkų kolegoms ir ypač Wojciech Janik už puikų priėmimą, sklandžią varžybų organizaciją, mūsų šunų darbo vertinimo nešališkumą, objektyvumą ir norą bendradarbiauti. Tikimės, kad kitais metais Lenkijos pėdsekių komanda atvyks į Lietuvoje rengiamas varžybas ir garbingai varžysis su Lietuvos pėdsekiais šunimis.

Vytautas Tamošiūnas