Artimiausios tarptautinės šunų parodos vyks rugpjūčio 3-4-5 d. Druskininkuose. Dalyvių registracija baigta.

Lietuviškai   |   English
Kontaktai
E.Kinologija

Elektroninė šunų duomenų bazė

Seminaras šunų veisėjams

Lapkričio 13 d. į LKD buveinę Vilniuje rinkosi šunų veisėjai bei augintojai. Čia Lietuvos smulkiųjų gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos prezidentas, LVA dr. Saulius Laurusevičus vedė seminarą „Kalių reprodukcijos fiziologija ir patologija: teorija ir praktika“.

Seminaro metu dr. S.Laurusevičius aptarė fiziologinius kalių reprodukcijos aspektus, pasidalijo savo ir kolegų sukaupta patirtimi. 

Seminaro įžangoje supažindinęs su kalyčių ir patinų lytinių organų ypatumais, vėliau išsamiai analizavo kalių lytinio ciklo, o ypač – ovuliacijos eigą.

Dr. S.Laurusevičius nurodė, kuo skiriasi šuniningos ir nešuningos kalės hormonų statusas, paaiškino lytinio ciklo endokrinologiją. Jis aptarė įvairius pasirengimo kergti kalę aspektus, pavyzdžiui, ar galima profilaktiškai duoti kalei antibiotikų prieš arba iškart po kergimo. Akcentavo, kad negalima savo nuožiūra duoti planuojamai kergti arba jau sukergtai kalytei ne tik antibiotikų, bet ir kitokių vaistų, aptarė galimus pavojus vaisiams ir kalei.

Dr. S.Laurusevičius seminaro dalyviams paaiškino, kokie tyrimai ir požymiai tiksliausiai nurodo vaisingas kalės dienas, kokie tyrimai efektyviausi. Išvardijo ne vien medicininius tyrimus, bet ir kitus požymius, rodančius kalės vaisingas dienas.

Po to buvo aptarta kalės nėštumo eiga. Buvo nurodyti požymiai, liudijantys, kad kalė pastojo. Paprastai kalės nėštumas trunka 63 dienas, tačiau pasitaiko 58-72 dienos.

Dr. S.Laurusevičius pateikė apibendrintus tyrimų duomenis apie kalių nėštumo trukmę, nurodė, kad kiaušinėliai apvaisinami per 2 dienas, rekomendavo pasikliauti progesterono tyrimais, norint tiksliai nustatyti patį nėštumą ir galimo šuniavimosi datą.

Kokie požymiai rodo artėjantį šuniavimąsi ir koks gimdymas yra patologiškas. Kalcio svarba nėštumo ir šuniavimosi metu (tinkama kalcio dozė, atsargus vartojimas, kad nebūtų pakenkta kalei ir šuniukams). Kalcis svarbus ir šuniavimosi metu, nes skatina kalės gimdos sienelių susitraukimą – šie aspektai seminare taip pat buvo akcentuoti. 

Taip pat buvo aptartos pirmosios šuniukų gyvenimo savaitės. Šuniukų kūno temperatūra jiems gimus yra 34-35° C, iškyla būtinybė šildyti naujagimius, reguliuoti jų kūno temperatūrą. Rekomenduojama lizdo temperatūra yra 30° C, šildyti reikia iš lėto, vengti ryškių temperatūros šuolių, nes šuniukų kraujagyslės gali per staigiai išsiplėsti.

Per pirmąsias 3 gyvenimo savaites šuniukų mirtingumas didžiausias, ypač svarbios pirmosios 2 gyvenimo dienos (kvėpavimo sutrikimai, hipotermija ir kt. priežastys, dėl kurių šuniukai gali žūti).

Dr. S.Laurusevičius atsakė į seminaro dalyvių klausimus, aptarė veterinarinius preparatus, nurodė, kada ir kodėl reikėtų juos vartoti.

A.Staskevičienės nuotr.